Moryayla köyü, kış aylarında tamamen boşalırken, yazları tam bir tatil sitesi havasına bürünüyor. Doğal güzellikleriyle büyüleyen Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki, İspir ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Moryayla köyü, göç nedeniyle tamamen boşaldı.
7c185471_d514_4ce4_b94a_ec257d0d70ac_moryayla.jpg
Gündem Haberler
Tarih : 25.05.2016 00:00:00
A- A A+

Moryayla köyü, kış aylarında tamamen boşalırken, yazları tam bir tatil sitesi havasına bürünüyor.

Doğal güzellikleriyle büyüleyen Kaçkar Dağları'nın eteklerindeki, İspir ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Moryayla köyü, göç nedeniyle tamamen boşaldı.

Daha önce 90 hane olan Moryayla köyünde kalan son 3 aile de artık kışları köyde yaşamıyor. Kışları köyde kimse kalmayınca Köy Muhtarı Hüseyin Çelik de İspir ilçe merkezine taşındı.

Köy Muhtarı Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylülerin birçoğunun 20-30 sene önce iş için İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlere göç ettiğini söyledi.

Birkaç sene öncesine kadar da köyde sadece yaşlıların kaldığını ifade eden Çelik, ''Bu aileler, kışları şehirlere gidiyorlar. Bu yüzden ben de kışları İspir ilçe merkezinde kalıyorum. Şu anda köy tamamen boş'' dedi.

Göç edenlerin köyleriyle bağlantılarını koparmadığını anlatan Çelik, ''İş için büyük şehirlere göç eden köylülerimiz, oralarda güzel işler yaptılar ve maddi durumu düzenlen çok sayıda kişi köye yazlık ev yaptırdı. Çok katlı binalar, villa tarzı konutlar yapanlar oldu'' diye konuştu.

Geçmiş yıllarda tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ağırlıklı olarak yapıldığı köyün şimdi tatil köyü olarak değerlendirildiğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti: ''Yedi Göller'e sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan köyümüz, özellikle ilkbahar ve yazları muhteşem güzelliğe bürünüyor. Köyümüz yaz tatilinin değerlendirilebileceği bir yer. Yurdun diğer bölgeleri yazları sıcaktan kavrulurken köyümüzde ideal sıcaklıkta bir hava etkili oluyor. Bu nedenle, yazları köyümüze geri dönen çok sayıda aile oluyor. Bu ailelerin bazıları köyde 3-4 katlı bina yaptıran oldu. Bazı aileler de villa yaptırmak istedi ve onlar için köyün dışında bir bölgeyi imara açtırdık. Şu anda bu bölgede 5 tane villa yapıldı. Bu sene de villa yaptıracak köylülerimiz var.''

Köylerinde yazın çok hareketli geçtiğini anlatan Çelik, ''Yazları köye gelen aileler hem sıla hasretini gideriyorlar hem de güzel bir tatil yapıyorlar'' dedi.

Çelik, köyde kışları kalan aile olmadığı için 1999'dan beri kapalı olan köy okulunu da eski dönemlerde kullanılan tarım ve ev aletlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürdüklerini belirtti.

Erzurum Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk de Erzurum'un Osmanlı-Rus savaşının yaşandığı 1870'li yıllardan beri göç veren bir il olduğunu söyledi.

Özellikle dağlık bölgelerde bulunan köylerin çok fazla göç verdiğini dile getiren Öztürk, ''Bu köylerimizin nüfusu kış döneminde azalırken, yazları artıyor. Moryayla köyü gibi kışın neredeyse tamamen boşalan köyler var. Bu köylerimizin çoğu, sıla hasreti gidermek ve yurdun diğer bölgelerindeki sıcak havadan kurtulup güzel bir tatil yapmak isteyenlerle yazı hareketli geçiriyor'' diye konuştu.

Öztürk, yurdun diğer bölgelerinde yaşayan yaklaşık 3 milyon Erzurumlu bulunduğunu da belirterek, ''İlimiz hemşehri turizmi açısından büyük potansiyele sahip. Eğer bu hemşehrilerimizle yeniden temasa geçersek bu potansiyeli değerlendirerek ilimize ekonomik anlamda büyük katkı sağlamış olacağız'' görüşünü aktardı.

Haber Resimleri

© Copyright 2013 İSPA-DER | t: 0216 470 55 35 | f:0216 470 55 35 | @ info@ispader.com

Arne Yazılım Blş. Danışmanlık